Tejpování pro golfisty: Jak tejpy pomáhají při golfu a kdy je použít

Tejpování pro golfisty: Jak tejpy pomáhají při golfu a kdy je použít
Dagmar Novotná 24 července 2025 0 Komentáře

Golf možná na první pohled nevypadá jako agresivní sport, kde by byly poraněné svaly nebo klouby na denním pořádku. Jenže každý, kdo strávil na greenu pár hodin, ví, že to je pěkná dřina pro zápěstí, ramena i bedra. A když vás to chytne, nechcete kvůli bolesti v zápěstí, lokti nebo zádech jen sedět v klubovně a koukat na ostatní, jak si užívají hru. Tejpování už dávno není jen výmyslem profíků na Tour – golfisté reálně zjišťují, že pár pruhů správně nalepeného tejpu udělá rozdíl mezi tikajícím zánětem a bezbolestným švihem. Faktem je, že tejpy mají ve světě golfu už své místo a čím dál víc lidí na ně přísahá. Možná je čas zjistit, kde je v tom ten trik.

Proč je tejpování pro golfisty opravdu užitečné

Asi největší výzvou v golfu je stabilita a kontrola pohybu – bez těchto dvou věcí si pořádný drive nebo čistý pat můžete nechat zdát. Právě tejpování dokáže při správném použití pomoci přesně tam, kde tělo selhává nebo je oslabené. Na českých turnajích už člověk potká golfisty s barevnými pruhy přes ramena, kolem zápěstí nebo na koleni. Ale co přesně tejpy vlastně dělají? Dokážou snížit únavu svalů, chránit přetížené vazy, pomoci při drobných nataženích nebo dokonce upravit držení těla, když vám švih "utíká".

Hlavním přínosem tejpování je podpora přirozeného pohybu, nikoli jeho omezení. Klasické fixační pásky jsou spíš o omezení pohybu – tejpy ale fungují jinak. Jsou pružné, kopírují tělo, a tím pomáhají svalstvu a kloubům při pohybu. Na rozdíl od ortéz nebo pevných obinadel vám umožní hrát a přitom si zvykat na správnou techniku. Efekt je často okamžitý. Golfista s bolavým ramenem, který použije tejp na podporu, může během dvaceti minut pociťovat snížení bolesti nebo lepší kontrolu pohybu.

Podle údajů ČGF (Česká golfová federace) trápí rekreační i aktivní golfisty nejčastěji bolest zad (30 % z dotázaných), loktů (22 %) a zápěstí (18 %). Právě tyto segmenty jsou pro tejpování jako dělané. Tejpování ale není kouzelná záplata – vždy musí jít ruku v ruce se správným strečinkem, rehabilitací a klidovým režimem, pokud si tělo skutečně říká o pauzu. Jinak hrozí, že budete "přelepovat" akutní problém, místo abyste mu dopřáli regeneraci.

Časté partie k tejpování při golfu Procento hráčů se zkušeností s bolestí
Bedra, spodní záda 30 %
Loket (golfový loket) 22 %
Zápěstí 18 %
Rameno 15 %

Výhoda tejpování je, že se dá použít nejen při úrazu, ale taky preventivně. Spousta lidí jej používá ve chvíli, kdy cítí první "ozývání" kloubu nebo když chtějí podpořit určitý pohyb. Tím, že tejp kulatí křivku reakce těla a "umí" mikro-masírovat podkoží, rychleji mizí otoky a tělo se lépe okysličuje. Sportovci často popisují pocit jistoty a opory bez toho, aby měli pocit sevření.

Nejčastější způsoby tejpování v golfu a co byste měli znát

Každý golfista má svá slabá místa, kde ho tělo zradí nejčastěji. Někdo bojuje s tenisovým (golfovým) loktem, jiný si ničí ramena dlouhým drivem, jiný cítí bolavá záda po každé druhé rundě. Tejpování dokáže najít využití úplně všude. Nejčastěji se tejpuje:

  • golfový loket (vnitřní strana lokte – typické pro tzv. "medial epicondylitis"),
  • zápěstí (typicky při přetížení nebo natažení šlach),
  • rameno (rotátorová manžeta, přední část při švihu),
  • bedra (vzpřimovače páteře, SI skloubení),
  • kolena (stabilizace při chůzi po hřišti).

Každá oblast potřebuje trošku jiný způsob aplikace a není to žádné lepení "od oka". Tady chyby vedou ke zbytečnému dráždění pokožky nebo k neúčinnosti tejpu. Třeba pro zápěstí platí, že by tejp měl podporovat jeho ohyb bez omezování rotace. U golfového lokte se lepí tejpy do kříže přes vnitřní stranu lokte, aby ulevily napětí ve šlachách. Rameno zase potřebuje kombinaci krátkých a dlouhých pruhů tejpu vedených přes deltový sval a případně i trapez. Není na škodu se podívat na pár videí nebo se minimálně poradit s fyzioterapeutem, než začnete pracovat s tejpem sami. Čím přesnější a "vymazlenější" aplikace, tím víc z tejpování získáte.

Zajímavostí je, že většina golfistů preferuje pro zápěstí a loket ultra-lehké tejpy s nižší adhezí, protože jinak může příliš silné lepení ve vedru nebo při dlouhém hraní dráždit pokožku. Za poslední 3 roky přibyly na trhu tejpy s hypoalergenní vrstvou i varianty vyrobené čistě z bavlny pro příjemnější kontakt s kůží. Golfisté často volí tělové odstíny, aby tejp nebyl příliš nápadný v turnajích – no, marketing je prostě všude.

Kromě typu tejpu je podstatná i délka nalepení. Většina odborníků radí tejpy (pokud není kůže podrážděná) měnit každé 3–5 dnů, při sportování nebo velkém pocení i častěji. Pokud se tejp začne odlepovat, nebo se pod ním objeví vyrážka, okamžitě jej sundejte a nechte kůži odpočinout.

Tipy, jak tejpovat efektivněji aneb na co nesmíte zapomenout

Tipy, jak tejpovat efektivněji aneb na co nesmíte zapomenout

Správně nalepený tejp je něco mezi precizností neurochirurga a trpělivostí hráče minigolfu. Začněte vždy na čisté, suché a nejlépe odmaštěné kůži. Pokud máte hodně ochlupení, stojí za to místo lehce "ojet" strojkem, aby se tejp správně držel. Nikdy nelepujte tejpy přes otevřenou ránu nebo na podrážděnou pokožku, riskujete další potíže.

Napětí při lepení je klíčové. Pro prevenci se většinou používá 10–15% napětí tejpu, pro podpůrný efekt při akutní bolesti až 25 %. Nemá smysl "přetahovat" tejp – kůže pod ním nesmí být výrazně napnutá. Na koncích tejpu vždy nechte 2–3 cm bez napětí, aby se nezačaly odlepovat.

Když tejpujete loket, začněte tejpem na předloktí a pokračujte směrem k vnitřku lokte, tvarujte jej do lehkého oblouku podle šlach a svalů. Rameno můžete tejpovat "Y" technikou, kdy rozdvojíte pruh tejpu a každou stranu vedete kolem deltového svalu. Pro bedra můžete použít dva dlouhé pruhy souběžně vedle páteře (tzv. "paravertebrální tejpování") a jeden příčný proužek přes SI skloubení.

  • Tejp musí perfektně přilnout ke kůži, proto jej pár vteřin po nalepení zahřejte dlaní (teplo aktivuje lepidlo).
  • Kdykoli cítíte štípání, pálení nebo se objeví výsev vyrážek, tejp ihned sundejte.
  • Při opakované aplikaci střídejte místa, kde tejp začíná.
  • Tejpujte vždy ve správné pozici těla (například v mírném předklonu při tejpování spodních zad nebo s ohnutým loktem při tejpování lokte).

Tejpování není "brain surgery", ale první aplikaci doporučuji konzultovat s fyzioterapeutem nebo odborníkem na tejpování. Kvalitně provedený tejp, správné napětí a pozice ušetří dost peněz za bolestivé chyby. Pokud tejpujete pravidelně, zvažte i každodenní vyhodnocení stavu pokožky a případně mějte v tašce rezervní pruh tejpu na dolepění během hry.

Mýty, chytáky a realita tejpování v golfu

Není všechno tejp, co se třpytí – internet je plný zaručených triků a DIY návodů, které se vám můžou pěkně vymstít. Největší blábol je, že tejpy "opraví" špatnou techniku nebo slabé svaly. Realita: tejpy vám usnadní pohyb, ulehčí přetíženým oblastem, ale švih musíte mít stejně nacvičený a tělo připravené. Někteří hráči si myslí, že tejp vyřeší vše bez nutnosti odpočinku nebo rehabilitace – to je past, do které spadnete snadno. Pokud vás místo bolí už v klidovém režimu, nechte pár dní odpočinout a konzultujte, jestli tejpování nezakrývá vážnější problém.

Další častý omyl: "čím víc vrstev, tím víc efekt." To opravdu neplatí – jeden kvalitní tejp v přesném vedení je účinnější než tři "náplasti" přes sebe. Příliš mnoho pruhů navíc zvyšuje riziko podráždění kůže a omezuje pohyblivost. S tlakem to také moc nepřehánějte – lepší je jemná a citlivá aplikace.

Základní pravidla údržby? Tejp nesmí být mokrý delší dobu – po sprše jej lehce osušte ručníkem, netřete. Při pocení během letní hry noste s sebou jeden či dva pruhy na výměnu, i když většina moderních tejpů vydrží až 5 dní i při sportu. V létě dejte pozor na krémy a repelenty pod tejpy – většinou zhoršují adhezi a snižují efekt tejpování. Pokud se chystáte do extrémního vedra, sáhněte po sportovních verzích tejpů s extra adhezí.

A praktická rada na závěr? Pokud vás tejpy baví a chcete je používat pravidelně, investujte do kurzu nebo workshopy zaměřeného přímo na tejpování pro golfisty. Dozvíte se tam nejběžnější sestavy aplikací a rychlé diagnostické postupy. Nejmodernější trendy? Kombinace tejpování s mobilizací nebo integrace s tréninkovým plánem, kdy se tejp využívá nejen na bolest, ale i na korekci postoje posilování slabších svalů při švihu.

Takže tejpování v golfu není jen výmysl módních trendů, ale praktický pomocník, který vám může doslova prodloužit golfovou sezónu bez zbytečných pauz. Pokud to zní jako něco přesně pro vás, běžte do toho – vaše záda, lokty a zápěstí vám za to poděkují, a green nezůstane prázdný kvůli banální bolesti.